Zgjedhjet në Francë/ Kryeministri Attal i afron dorëheqjen presidentit Macron: Besnik ndaj traditës

zgjedhjet ne france kryeministri attal i afron doreheqjen presidentit macron besnik ndaj traditesKryeministri francez Gabriel Attal i ka ofruar dorëheqjen presidentit Emmanuel Macron nesër në mëngjes.

ffff

Duke folur pasi zgjedhjet e parakohshme franceze zbuluan se asnjë parti nuk do të ishte në gjendje të formonte një qeveri të shumicës, Attal tha se do të tërhiqej nesër në mëngjes.

“Edhe pse kemi pasur rezultate tre herë më të mira se sa ishte parashikuar, kjo nuk do të thotë se është një shumicë”, tha z. Attal.

“Pra, besnik ndaj traditës republikane, në fakt do të tërhiqem nesër në mëngjes”.

Ansambli i partisë së Attal – e njëjta parti si presidenti Emmanuel Macron – pritet të marrë 150-175 vende në Asamblenë Kombëtare.

Ai shtoi: “Unë mendoj për detyrën time për të respektuar sovranitetin e popullit, pra ky është imazhi që kam për funksionet e mia si kryeministër.

Zonja dhe zotërinj, këtë mbrëmje ka një epokë të re. Ka një epokë të re, për sa më përket mua, nga nesër.”

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts