Zgjedhjet në Francë/ Mbyllen qendrat e votimit, exit poll-et: Koalicioni i Majtë prin, Macron në vendin e dytë dhe Le Pen në të tretin

zgjedhjet ne france mbyllen qendrat e votimit exit poll et koalicioni i majte prin macron ne vendin e dyte dhe le pen ne te tretinPartia e ekstremit të djathtë në Francë Rally National (RN) është renditur e treta në zgjedhjet parlamentare të Francës, sipas sondazheve nga BFM. 

122211

Koalicioni i krahut të majtë Fronti i Ri Popullor pritet të marrë nga 172-205 vende.

Në një surprizë të madhe, Emmanuel Macron pritet të marrë rreth 150-175 vende.

RN dhe aleatët e saj presin të marrin 115-150 vende.

Çfarë është Fronti i Ri Popullor?

NFP është një aleancë e gjerë elektorale e krahut të majtë të partive në Francë që ka pak më pak se një muaj.

Ai u lançua më 10 qershor në përgjigje të Emmanuel Macron që thirri zgjedhje të parakohshme legjislative.

NFP bashkon La France Insoumise (LFI), Partinë Socialiste, Les Ecologistes, Partinë Komuniste Franceze, Generations, Place Publique dhe disa parti dhe grupe të tjera me prirje të majtë.

Partia më e madhe në NFP është LFI (e njohur si France Unbowed), e udhëhequr nga radikali i majtë Jean-Luc Melenchon.

Megjithëse NFP nuk ka asnjë udhëheqës zyrtar, zoti Melenchon mendohet gjerësisht të jetë personi më i afërt me të.

Parashikimet:

Fronti i Ri Popullor majtas-jeshile: 175-205 vende

Aleatët e Macron: 150-175 vende

Fronti Kombëtar i ekstremit të djathtë dhe aleatët: 115-150

 

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts