Zgjedhjet në Francë, të paktën 200 kandidatë tërhiqen nga gara e raundit të 2-të

zgjedhjet ne france te pakten 200 kandidate terhiqen nga gara e raundit te 2 te
zgjedhjet ne france te pakten 200 kandidate terhiqen nga gara e raundit te 2 te

Të paktën 200 kandidatë janë tërhequr përpara balotazhit të zgjedhjeve të së dielës, sipas të dhënave të fundit të AFP.

Nga ata që kanë vendosur të largohen, më shumë se 110 janë anëtarë të Frontit të Ri Popullor të krahut të majtë dhe më shumë se 70 vijnë nga kampi i Macron.

Shumica e atyre që janë larguar janë nga koalicioni i krahut të majtë, megjithëse kandidatët pro Emmanuel Macron po lënë vendin për të ndihmuar rivalët e krahut të majtë, duke përfshirë tre ministra të rinj.

Historikisht kur u përballën me të djathtën ekstreme pranë pushtetit, partitë tradicionale të djathta dhe të majta kanë rënë dakord të heqin dorë nga disa kandidatë nga balotazhi për të shmangur ndarjen e votave. Por, strategjia taktike e votimit e njohur si “fronti republikan” është më pak e sigurt se kurrë. Marine Le Pen dhe Jordan Bardella të Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë (NR) duan një shumicë prej 289 vendesh në asamblenë kombëtare me 577 vende, por parashikimet tregojnë se ato mund të dështojnë.

Le Pen tha se nëse Tubimi Kombëtar nuk arrin këtë shumicë, ajo do të përpiqet ta bëjë atë me deputetë shtesë, për shembull nga e djathta.

Sipas Agence France-Presse (AFP), ajo ka thënë se partia e saj do të kërkojë të formojë një qeveri nga një minimum prej “për shembull, 270 deputetë” dhe më pas të gjejë mbështetje nga 19 deputetë të tjerë.

Sipas një numërimi të hershëm nga Le Monde, 128 kandidatë të krahut të majtë janë tërhequr nga garat e raundit të dytë, ndërsa 76 nga aleatët e Macron janë tërhequr gjithashtu.

Jordan Bardella është duke debatuar në mediat sociale me ministrin e ekonomisë të Francës, Bruno Le Maire, rreth planit të së djathtës ekstreme për të hequr të drejtat e kombësisë për fëmijët e lindur dhe rritur në Francë nga prindër të huaj.

Gabriel Attal, kryeministri dhe një aleat i Macron, tha se “që në raundin e parë, ne bëmë zgjedhjen në më shumë se gjashtëdhjetë zona zgjedhore për të mos paraqitur një kandidat”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts