Zgjedhjet në Gjermani, kreu i socialdemokratëve: Qytetarët kanë treguar se më duan si kancelar

Kreu i partisë socialdemokrate në Gjermani, Olaf Scholz, është shfaqur optimist për rezultatet paraprake në zgjedhje. Ai shprehet i bindur se do të fitojë dhe se sipas tij, qytetarët kanë bërë zgjedhjen për ta parë atë si kancelar të vendit.

“Unë jam i kënaqur që qytetarët e këtij vendi kanë votuar ashtu siç kanë votuar, se partia jonë po ecën në një rrugë të mirë” – thotë Scholz.

Sipas tij, rezultatet paraprake nga exit-pollet, tregojnë se votuesit e duan atë si kancelar të ardhshëm.
Udhëheqësi i qendrës së majtë tha se partia e tij kishte treguar se çfarë duhet për të qeverisur një vend. Ata, natyrisht, kanë qenë në koalicion me partinë e Angela Merkel prej vitesh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.