Zgjedhjet në Gjermani/ Laschet uron Soltz për fitoren e tij me një letër

Deri tani, udhëheqësi i CDU kishte shmangur njohjen e Soltz dhe SPD si fitues të zgjedhjeve. Por pasi Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësi i Unionit Kristian Social (CSU) dhe kandidati për Kancelar i Unionit të Krishterë (CDU / CSU), Armin Lasset, uruan kandidatin për Kancelar të Partisë Social Demokratike (SPD).

Sipas revistës Der Spiegel , vonesa e zotit Lassett ishte për faktin se ai uroi fituesin e zgjedhjeve të së dielës me shkrim, në një letër.

Presioni, megjithatë, ishte i fortë, veçanërisht pasi z. Zender tha dje se të përgëzosh kundërshtarin kur ai fiton “është çështje stili” . Nga ana e saj, Kancelaria njoftoi sot se zonja Merkel uroi z. Soltz të hënën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.