Zgjedhjet në Kanada/ Bie besimi për Trudeau, konservatorët udhëheqin sondazhet

Kanadezët raportuan rënien më të madhe një-javore të besimit që nga pandemia e vitit të kaluar, një shqetësim tjetër për fushatën e kryeministrit Justin Trudeau për rizgjedhje në datën 20 shtator.

Indeksi i Konfidencës Kanadeze i Bloomberg Nanos, një masë e ndjenjës bazuar në sondazhet e familjeve, ra 1.6 pikë në 62.6 javën e kaluar. Kjo është rënia më e madhe javore që nga prilli i vitit 2020. Indeksi është ulur pothuajse katër pikë që kur arriti një rekord të lartë në korrik.

Ndjenja e dobët midis familjeve mund të minojë atë që ka qenë një avantazh i madh për Trudeau drejt zgjedhjeve të 20 shtatorit. Për pjesën më të madhe të këtij viti deri më tani, kanadezët janë ndjerë mirë me ekonominë dhe financat e tyre.

Tashmë, Trudeau dhe ekipi i tij aktual kanë humbur epërsinë e tyre në sondazhe ndaj opozitës kryesore Konservatorët nën udhëheqësen Erin O’Toole.

Trudeau, ndërkohë, nisi një punë të vështirë pasi kërkoi shpërndarjen e parlamentit në ditën kur Kabuli ra në duart e talebanëve përpara tërheqjes së SHBA nga Afganistani. Fushata e tij u anulua gjithashtu nga një raport inflacioni që tregoi se çmimet e konsumit po rriteshin me ritmin më të shpejtë në një dekadë.

Liberalët kanë mbështetjen e 32% të votuesve në krahasim me 33% për Konservatorët dhe 20% për Partinë e Re Demokratike të majtë, sipas mesatareve të sondazheve kombëtare të përpiluara nga Korporata e Transmetimit Kanadez.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.