Zgjedhjet në Kosovë/ Osmani takim me vëzhguesit e BE: Gara në komunat e banuara me serbë ishte e ndikuar nga imponimet e strukturave ilegale të Serbisë

zgjedhjet ne kosove osmani takim me vezhguesit e be gara ne komunat e banuara me serbe ishte e ndikuar nga imponimet e strukturave ilegale te serbise
zgjedhjet ne kosove osmani takim me vezhguesit e be gara ne komunat e banuara me serbe ishte e ndikuar nga imponimet e strukturave ilegale te serbise

Presidentja Osmani vlerësoi mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale në një takim me një delegacion të Misionit Vëzhgues të zgjedhjeve të BE-së.

Sipas Osmanit gara në komunat e banuara me serbë ishte e ndikuar nga imponimet e strukturave ilegale të Serbisë, të cilat e kanë cenuar garën në mes të subjekteve politike dhe shprehjen e lirë të vullnetit të votuesve.

Duke i falënderuar për prezencën e tyre dhe gatishmërinë për t’i qëndruar Kosovës pranë në çdo hap të konsolidimit të demokracisë në vend, Presidentja Osmani shprehu mirënjohje për përgjigjen pozitive të pranuar nga Parlamenti Evropian dhe vlerësoi lartë prezencën e këtij delegacioni në vëzhgim të zgjedhjeve.

Ndërkohë në një vlerësim të zgjedhjeve, delegacioni e ka konsideruar pozitiv dhe demokratik të gjithë procesin dhe të karakterizuar me një profesionalizëm dhe integritet të lartë të institucioneve por edhe të vet qytetarëve të Republikës së Kosovës.

Në takim, Presidentja Osmani diskutoi edhe për punën e institucioneve të Republikës së Kosovës në fushën e sundimit të ligjit, procesin e liberalizimit të vizave, nevojën për fuqizimin e mëtejmë të grave dhe rinisë, si dhe tema të tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts