Zgjedhjet në Rusi/ Akte vandalizmi në disa qendra votimi, paralajmërohen dënime të ashpra për shkelësit

zgjedhjet ne rusi akte vandalizmi ne disa qendra votimi paralajmerohen denime te ashpra per shkelesit
zgjedhjet ne rusi akte vandalizmi ne disa qendra votimi paralajmerohen denime te ashpra per shkelesit

Një zyrtar i zgjedhjeve në Rusi e ka cilësuar një valë vandalizmi në qendrat e votimit ruse si terrorizëm dhe u bëri thirrje organeve të rendit të ndëshkojnë ashpër akte të tilla.

Disa incidente u raportuan të premten – ditën e parë të votimit mbarëkombëtar të Rusisë – në të cilat disa persona hodhën bojë të gjelbër në kutitë e votimit ose kryen zjarrvënie. Autorët janë arrestuar dhe rrezikojnë deri në pesë vjet burg.

Maxim Grigoriev, bashkëkryetar i Këshillit Koordinues për Kontrollin Publik mbi Votimin, tha se akte të tilla kanë për qëllim frikësimin e votuesve rusë. “Kjo nuk është thjesht një përpjekje për të penguar zgjedhjet, por një akt terrorist. I bëj thirrje organeve ligjzbatuese që ta trajtojnë këtë me nenin përkatës të kodit penal, pasi nga këto veprime mund të jenë lënduar persona.”

Megjithatë, ai tha se dëmi i shkaktuar nga përçarësit e tillë ka qenë minimal. “Sigurisht, disa fletë votimi do të prishen, por kjo nuk do të ndikojë në rrjedhën dhe rezultatet e zgjedhjeve në asnjë mënyrë,” tha Grigoriev.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts