Zgjedhjet në SHBA, republikanët drejt fitores

08:09 09/11/2022

Demokratët humbasin shumicën në dhomën e përfaqësuesve, betejë e e fortë për senatin

Rezultatet e para të zgjedhjeve në SHBA janë në favor të Partisë Republikane. Në Dhomën e Përfaqësuesve deri më tani Republikanët kanë siguruar 190 mandate kundrejt 160 të Demokratëve.

Ndërsa për vendet ne Senat rezultati është edhe i paqartë pasi duket se gjithçka do të vendoset në momentet e fundit. Deri më tani të dyja partitë kanë nga 46 vende.

Pavarësisht rezultati të ngushtë duket qartë se Demokratët tashmë nuk do të kenë shumicën në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve, për mbështetur politikat e presidentit Biden.  

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *