Zgjedhjet parlamentare: Bullgaria e bllokuar

18:07 05/04/2021

Në zgjedhjet parlamentare, partia e kreut konservator të qeverisë Borisov doli përsëri partia më e fortë. Por formimi i një qeverie ka të ngjarë të jetë i vështirë.

Pak para mesnatĂ«s me orĂ«n lokale, Bojko Borisov iu drejtua publikut nĂ« kanalin e tij nĂ« Facebook: nĂ« njĂ« fjalim tĂ« improvizuar para kopshtit tĂ« shtĂ«pisĂ« sĂ« tij dhe fuoristradĂ«s sĂ« tij tĂ« zezĂ«, tĂ« cilĂ«n ai e kishte pĂ«rdorur pĂ«r udhĂ«timet e tij elektorale nĂ« provincĂ«, nĂ« njĂ« kohĂ« kur jashtĂ« kishte reshje tĂ« mĂ«dha bore, ai kĂ«rkoi formimin e njĂ« “qeverie tĂ« koalicionit tĂ« gjerĂ«â€

“KundĂ«rshtarĂ«t e mi tĂ« dashur, unĂ« ju ofroj paqe”, tha Borissov. “UnĂ« sugjeroj qĂ« tĂ« vendosim ekspertĂ« nĂ« krye, tĂ« cilĂ«t tĂ« marrin pĂ«rgjegjĂ«si dhe tĂ« bĂ«jmĂ« çdo pĂ«rpjekje deri nĂ« dhjetor qĂ« Bullgaria tĂ« dalĂ« nga pandemia dhe tĂ« ngrihet. Ky Ă«shtĂ« sugjerimi im pĂ«r tĂ« gjithĂ«. Le tĂ« shohim nĂ«se mund tĂ« bashkohemi nĂ« emĂ«r tĂ« shtetit”

Partitë e protestës shtojnë votat

Partia e tij e krahut të djathtë GERB arriti të dilte forca më e fortë politike me rreth 25 përqind, siç parashikohej, por, sipas llogarive paraprake të institutit të sondazheve Gallup International, iu desh të pranonte një rënie të votave prej mbi shtatë përqind, krahasuar me zgjedhjet e fundit parlamentare në 2017. Humbje edhe më të rënda përjetuan socialistët e opozitës, duke rrëshqitur me më shumë se 12 përqind dhe duke marrë vetëm 15 përqind të votave.

Fituesit e vĂ«rtetĂ« tĂ« zgjedhjeve parlamentare janĂ« partitĂ« e protestĂ«s, tĂ« cilat qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« pĂ«rfitonin nga demonstratat masive kundĂ«r Borisovit verĂ«n e kaluar. Sipas parashikimeve fillestare, partia e sapo themeluar “Ka njĂ« popull tĂ« tillĂ«â€ e prezantuesit dhe kĂ«ngĂ«tarit tĂ« televizionit, Slavi Trifonov mori mbi 16 pĂ«rqind tĂ« votave.

Sofja

Pasi u mbyllĂ«n qendrat e votimit, Trifonovi njoftoi se kishte simptoma tĂ« Covid-19 dhe kishte kaluar nĂ« karantinĂ«. ZĂ«vendĂ«si i tij, Toshko Jordanov pĂ«rjashtoi çdo bashkĂ«punim me “forcat e vjetra”: “Populli kĂ«rkoi ndryshim dhe kjo status quo nuk mund tĂ« ekzistojĂ« mĂ« tani. Ne do tĂ« pĂ«rmbushim premtimin tonĂ«: ne nuk do tĂ« krijojmĂ« koalicion me GERB, me LĂ«vizjen pĂ«r tĂ« Drejtat dhe LiritĂ« (partinĂ« e pakicĂ«s turke), (socialistĂ«t e) BSP dhe (radikalĂ«t e djathtĂ«) IMRO, po tĂ« arrijĂ« kjo parti e fundit tĂ« hyjĂ« nĂ« parlament. Ne nuk do ta bĂ«jmĂ« kĂ«tĂ«, sepse, ndryshe nga ata, ne nuk gĂ«njejmĂ«,” tha Jordanovi.

Nuk përjashtohen zgjedhjet e reja

Fituesja e dytĂ« e zgjedhjeve Ă«shtĂ« partia e tĂ« drejtave civile “Bullgaria Demokratike” me bashkĂ«kryetarin e saj, ish-Ministrin e DrejtĂ«sisĂ«, Hristo Ivanov. Partia e tij arriti tĂ« marrĂ« nĂ«ntĂ« pĂ«rqind dhe luajti njĂ« rol kryesor nĂ« zbulimin e abuzimit tĂ« dukshĂ«m me pushtetin tĂ« qeverisĂ« dhe nĂ« demonstratat pasuese masive kundĂ«r Borisovit.

“Ne arritĂ«m tĂ« vendosim tema tĂ« reja nĂ« agjendĂ« pĂ«r dialog me shumĂ« pjesĂ« tĂ« reja tĂ« shoqĂ«risĂ« bullgare,” tha Ivanovi. “Ne kemi arritur tĂ« çlirojmĂ« energji tĂ« reja, edhe jashtĂ« BullgarisĂ«. Ky Ă«shtĂ« njĂ« ndryshim jashtĂ«zakonisht i madh, pasi ne shohim konturet e njĂ« Bullgarie tĂ« re qĂ« do tĂ« lindĂ« tani e tutje, edhe nĂ«se mund tĂ« jetĂ« e vĂ«shtirĂ«. Ne shohim njĂ« Bullgari tĂ« re, nĂ« tĂ« cilat Bojko Borisovi mund tĂ« vazhdojĂ« tĂ« fitojĂ« zgjedhje me burimet e tij administrative dhe financiare, por nuk mund tĂ« marrĂ« pushtetin”.

Me partnerët e tij të deritashëm të koalicionit, Borisovi nuk është as pranë shumicës në parlamentin me 240 vende. Partitë e protestës janë gjithashtu larg nga mazhoranca. Nuk përjashtohet që të mbahen zgjedhje të reja, pas përpjekjeve të dështuara për të formuar një koalicion të qëndrueshëm./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *