Zgjedhjet Parlamentare në Norvegji, opozita e majtë shpallet fituese

Partia Laburiste e qendrës së majtë e Norvegjisë do të formojë qeverinë e re pasi mori pjesën më të madhe të votave në zgjedhjet parlamentare të hënën.

Me një numërim paraprak të votave rreth 99 për qind, Partia Laburiste, e udhëhequr nga Jonas Gahr Store, mori 26.4 për qind të votave, ndërsa Konservatorët, të udhëhequr nga kryeministrja Erna Solberg, morën 20.5 për qind.

“Unë përgëzoj Jonas Gahr Store për një – siç duket tani – një shumicë të qartë për ndryshimin e qeverisë”, u Solberg tha ajo kolegëve të saj të partisë.
Fushata zgjedhore ishte e vështirë, por e mirë, tha Solberg, duke shtuar se ishte krenare për atë që partia e saj kishte arritur në tetë vitet e fundit të qeverisjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *