Zgjedhjet presidenciale në Francë/ Sondazhi nxjerr fitues Emmanuel Macron, ja nga kush ndiqet presidenti aktual

Presidenti aktual i Francës, Emmanuel Macron del sërish fitues në zgjedhjet e ardhshme presidenciale sipas një sondazhi të zhvilluar. Sipas sondazhit ai do të marrë rreth 25% më shumë të votave në raundin e parë nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot.

Politikani i ekstremit të djathtë Eric Zemmour do të fitonte 16.5 deri në 18 për qind të votave në raundin e parë, në varësi se kush tjetër kandidon, në linjë me Marine Le Pen të partisë Rally National me 16 deri në 18 për qind, tregon sondazhi.

Partia e qendrës së djathtë Les Republicains do të zgjedhë kandidatin e saj në zgjedhjet paraprake të dhjetorit, raporton bloomberg.
Xavier Bertrand, kreu i rajonit Hauts de France, është më i larti me 13 për qind, raportoi LCI. Në të majtë, asnjë kandidat nuk arrin 10 për qind në sondazh, me Jean-Luc Melenchon të partisë France Unboëed më të lartat me 8.5 për qind.

Sondazhi tregon se Macron fitoi një shumicë kundër ndonjë prej kandidatëve në raundin e dytë. Raundi i parë i zgjedhjeve zhvillohet më 10 prill, me balotazh dy javë më vonë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.