Zgjedhjet presidenciale në Turqi, Erdogan paralajmëron largimin nga politika: Do t’ia dorëzoj stafetën rinisë

zgjedhjet presidenciale ne turqi erdogan paralajmeron largimin nga politika do tia dorezoj stafeten rinise
zgjedhjet presidenciale ne turqi erdogan paralajmeron largimin nga politika do tia dorezoj stafeten rinise

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se do të kandidojë për një mandat të fundit, duke njoftuar kështu se do t’ua lejë rrugën e hapur të rinjve.

“Ne do të fillojmë ndërtimin e shekullit të Turqisë me mbështetjen që kërkojmë për herë të fundit në emrin tonë nga populli ynë në vitin 2023. Ne do t’ia dorëzojmë stafetën rinisë sonë”, tha Erdogan gjatë një fjalimi në Samsuda, duke lënë të kuptohet se nëse ai fiton në zgjedhjet e 2023, do të jenë të fundit për të. afati.

Erdogan, në pushtet që nga viti 2003, dhe Partia e tij islamike-konservatore për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) shpresojnë të mbajnë kontrollin e vendit në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në qershor 2023.

Tashmë presidenti turk po përballet me shumë probleme, ndër to edhe një inflacion që ka arritur në 84.4%. Kujtojmë që në tetor, Erdogan është shprehur se dëshiron Kushtetutë të re turke që do të ishte “demokratike, e thjeshtë dhe vizionare”.

Kjo u interpretua si një qëllim për të modifikuar kufirin e dy mandateve presidenciale të parashikuar nga kushtetuta turke.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts