“Zgjerimi i NATO-s do të rriste sigurinë e Baltikut”

zgjerimi i nato s do te rriste sigurine e baltikut
zgjerimi i nato s do te rriste sigurine e baltikut

10:03 16/05/2022

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO do të rriste sigurinë e rajonit të Baltikut, tha Ministrja e Jashtme e Estonisë, Eva-Maria Liimets.

“Kur shohim se në fqinjësinë tonë edhe vende të tjera demokratike i përkasin NATO-s, do të thotë se ne mund të kemi stërvitje më të gjera të përbashkëta dhe gjithashtu… më shumë bashkëpunim në mbrojtje”, citohet të ketë thënë ajo nga agjencia e lajmeve Reuters.

Kjo do të thotë se do të kemi prani më të fuqishme të forcave tokësore, por edhe mbrojtjes ajrore dhe detare”, shtoi ajo.

Liimets ishte në Berlin për një takim me homologët e NATO-s./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts