Zgjerohet lista e gjelbër e Europës, shtohen 10 vende, mes tyre Italia dhe Gjermania

Disa vende mund të shtohen në listën e gjelbër në rishikimin e ardhshëm të udhëtimit në BE, duke hapur më shumë destinacione në Evropë.

Italia, Gjermania, Polonia dhe Austria mund të hiqen nga lista e kuqe sipas ekspertëve.

Ekspertët po shqyrtojnë 77 vende të cilat mund të shtohen në listë  më 5 gusht.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që ato të shtohen të gjitha, pasi kjo varet jo vetëm nga normat e Covid dhe përhapja e vaksinave, por edhe nga kërcënimi i varianteve.

Eksperti Robert Boyle tha se, duke përdorur të dhënat që qeveria përdor për të gjykuar një vend të sigurt për listën e gjelbër, mund të përfshihen destinacione duke përfshirë Italinë, Gjermaninë, Poloninë, Austrinë dhe Zvicrën.

Ai gjithashtu tha se shumë nga vendet e Evropës Lindore si Letonia, Lituania dhe Sllovakia mund të bashkohen gjithashtu. Ai gjithashtu shtoi se Rumania dhe Sllovenia mund të përfshihen, duke parashikuar se vetëm 10 vende mund të shtohen.

Lista e gjelbër është lista më e vogël për momentin, me disa destinacione në të që përfshijnë Madeira, Malta, Gjibraltar dhe Kroacia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.