“Zhduk përfundimisht zonat e mbrojtura”, eksperti i mjedisit flet për ligjin e ri: Në fillim u fol për një draft jo përfundimtar

zhduk perfundimisht zonat e mbrojtura eksperti i mjedisit flet per ligjin e ri ne fillim u fol per nje draft jo perfundimtar
zhduk perfundimisht zonat e mbrojtura eksperti i mjedisit flet per ligjin e ri ne fillim u fol per nje draft jo perfundimtar

Miratimi i ligjit për Zonat e Mbrojtura për ekspertët e mjedisit i hap rrugën ndërtimeve, bizneseve përfituese dhe shkatërrimit të mjedisit.

Eksperti i mjedisit Joni Vorpsi shprehet se në dëgjesat e zhvilluara me ekspertë është folur për një draft, i cili nuk reflektonte përfundimtarin, në të cilin është transformuar edhe pjesa e investimeve strategjike.

Vorpsi shprehet se ky ligj zhduk përfundimisht Zonat e Mbrojtura, resurset natyrore, pasi nuk ka qëllim ruajtjen dhe menaxhimin efektiv të zonave të mbrojtura, por tjetërsimin e tyre. Eksperti i mjedisit Joni Vorpsi ngre shqetësimin se miratimi i këtij ligji do të ndikojë negativisht në integrimin në Bashkimin Evropian.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts