Zhdukën aplikacionin e Alexei Navalny ditën e zgjedhjeve, Apple dhe Google akuzohen për censurë politike

Përkrahësit e udhëheqësit e opozitës ruse kanë akuzuar Google dhe Apple censurë politike  pasi dy kompanitë e teknologjisë fshinë aplikacionin e Alexei Navalny të votimit nga dyqanet e tyre online.

Të dyja kompanitë ishin nën presion të konsiderueshëm nga rregullatorët rusë disa ditë para zgjedhjeve parlamentare në vend për të bllokuar hyrjen në nismën e Navalny’s Smart Voting, e cila përpiqet të kanalizojë votat e opozitës drejt kundërshtarëve më të fortë të partisë në pushtet, Rusia e Bashkuar .

Google dhe Apple u akuzuan për ndërhyrje në zgjedhje nga zyrtarët rusë në mes të një mosmarrëveshjeje më të madhe midis Kremlinit dhe teknologjisë së madhe mbi atë se sa kontroll mund të ketë qeveria autoritare ruse mbi informacionin e shpërndarë brenda vendit. Kremlini tha të Premten se mirëpriti heqjen e aplikacioneve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.