Zhvilluan disa nga betejat më të përgjakshme, Pentagoni: Pas rebelimit grupi Wagner pasiv në luftime në Ukrainë

Grupi Wagner nuk po merr pjesë në operacionet ushtarake në Ukrainë në ndonjë mënyrë domethënëse, ka thënë Pentagoni, më shumë se dy javë pasi mercenarët organizuan një rebelim në Rusi.

“Në këtë fazë, ne nuk shohim që forcat Wagner të marrin pjesë në ndonjë kapacitet të rëndësishëm në mbështetje të operacioneve luftarake në Ukrainë”, tha zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Patrick Ryder.

Mercenarët e Wagner-it kishin zhvilluar disa nga betejat më të përgjakshme të luftës, por në vazhdën e revoltës së muajit të kaluar, luftëtarëve iu dha mundësia të shkonin në mërgim, të bashkoheshin me forcat e rregullta ruse ose të ktheheshin në shtëpi.

Të mërkurën, ministria ruse e mbrojtjes tha se Wagner po përfundonte dorëzimin e armëve tek forcat e rregullta të armatosura ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts