“Zjarr në Kuvendin shqiptar”, “The Times”: Deputetët e opozitës kërkojnë ngritjen e komisioneve hetimore, por nuk pranohen nga socialistët pasi..

Situata kaotike në Kuvend ka bërë jehonë dhe në mediat e huaja, një prej tyre është dhe gazeta prestigjioze britanike “The Times”.

Në artikullin e dedikuar plotësisht situatës në Parlament, “The Times” shkruan se deputetët e opozitës ndezin fishekzjarrë dhe zjarr në foltoren e Kuvendit.

Shkrimi i plotë:

Politikanët e opozitës në Shqipëri ndezën tymi dhe ndezën zjarr në parlament në një përpjekje për të ndaluar votimin e dhomës për buxhetin e vitit të ardhshëm. Deputetët opozitarë po protestonin kundër asaj që ata thanë se ishte një sundim gjithnjë e më autoritar nga Partia Socialiste në pushtet, e udhëhequr nga Edi Rama, kryeministri. Kur kryeministri Edi Rama zuri vendin e tij për votim në Tiranë, deputetët opozitarë ndezën flakë me ngjyra dhe grumbulluan karrige njëri mbi tjetrin, por u ndaluan nga gardistët.

Videoja e ‘protestës’ tregoi një nga flakët duke ndezur një zjarr të vogël që u shua pasi parlamentarët e lanë atë me shishe me ujë mineral.

Socialistët, të cilët kanë 73 vende në parlamentin me 140 vende, zhvilluan një votim të shpejtë dhe e mbyllën seancën në pesë minuta.

Opozita kërkon të krijojë komisione parlamentare për të hetuar korrupsionin e dyshuar që përfshin Ramën, dhe zyrtarë të tjerë të lartë. Nga ana tjetër socialistët thonë se kërkesat e opozitës janë kundër kushtetutës.

Gazmend Bardhi, kreu u grupit parlamantar të PD-së, u zotua të ndalojë punën parlamentare deri në përmbushjen e kërkesave të tyre. “Beteja jonë është t’i tregojmë çdo qytetari se ky nuk është parlamenti që i përfaqëson ata,” tha ai. Ndërsa Bledi Çuçi, kreu i grupit socialist në parlament, u shpreh se “Në demokraci, opozita flet me alternativa dhe jo me flakë”.

Trazirat filluan muajin e kaluar, dy ditë përpara se prokurorët të akuzonin ish-kryeministrin Sali Berisha, për korrupsion mbi marrëveshjet e tokës në Tiranë. Berisha, ka mohuar t’i japë favore financiare dhëndrit të tij, i cili u arrestua dhe pretendon se çështja është e motivuar politikisht dhe se Rama qëndron pas saj.

Opozita është ndarë në të paktën tre fraksione që nga viti 2021 kur Berisha dhe anëtarët e familjes së tij u ndaluan nga Shtetet e Bashkuara për përfshirje të dyshuar në korrupsion. Sakaq atyre iu ndalua hyrja në Britani vitin e ardhshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts