Zjarret katastrofike, SHBA i vjen në ndihmë Greqisë, dërgon 3 helikopterë

Greqia është përballur me një situatë katastrofike sa i përket zjarreve. SHBA ka mbështetur vendin fqinj me 4 helikopterë Black-Hawk , ndërsa pritet që të dërgohen edhe 3 Chinooks.

Autoritetet amerikanë kanë theksuar se nuk do të mungojë mbështetja dhe gatishmëria sa herë që të jetë e domosdoshme në këtë situatë kritike për Greqinë.

“SHBA është në anën e Greqisë. Ne dërguam Chinooks dhe Blackhawks për të ndihmuar ushtrinë greke, rojet bregdetare greke, ministrinë e zotit Kikilia, Shërbimin Pyjor dhe Departamentin e Zjarrfikësve në shuarjen e këtyre zjarreve”, ka thënë gjatë një deklaratë për mediat ambasadori amerikan George Tsunis.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts