Zjarret në SHBA/ New York “pushtohet” nga tymi, ekspertët paralamerojnë qytetarët: Shmangni daljen jashtë

Cilësia e ajrit në qytetin e New York-ut ishte ndër më të këqijat në botë pasi qytete në të gjithë lindjen e SHBA ishin të mbështjellura me tym nga zjarret që tërboheshin disa mijëra milje larg në bregun perëndimor të vendit.

Tymi nga më shumë se 80 zjarre të mëdha që digjen në perëndimin e SHBA ka shkaktuar qiell të mjegullt dhe rënie të cilësisë së ajrit në qytetet e Amerikës Lindore dhe Kanada duke përfshirë Filadelfinë, Uashington DC, Pittsburgh dhe Toronto, si dhe Nju Jork, duke shkaktuar lindje të zjarrtë të diellit dhe madje larjen e hënës në një nuancë të kuqe të pazakontë të martën në mbrëmje.

Zyrtarët shtetërorë në Nju Jork këshilluan njerëzit e pambrojtur, të tillë si ata me astmë dhe sëmundje të zemrës, të shmangin aktivitetin e fuqishëm në natyrë pasi ndotja e ajrit u rrit në eklips Lima në Peru dhe Kolkata në Indi për t’u renditur si më e keqja në botë të martën.

Sipas mediave amerikane të mërkurën në mëngjes, indeksi i cilësisë së ajrit u rrit në 157 në Manhattan, shumë mbi pragun e 100 ku shëndeti konsiderohet të jetë i kërcënuar. Njerëzit e pambrojtur përfshijnë gratë shtatzëna dhe të moshuarit, edhe pse edhe njerëz të shëndetshëm jashtë këtyre grupeve mund të përjetojnë vështirësi në frymëmarrje, acarim të fytit dhe sy të lëngshëm kur ekspozohen ndaj ajrit kaq keq.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.