Zjarret në veri të Kalifornisë

22:45 14/08/2021

Më shumë se gjashtë mijë zjarrfikës po luftojnë për të shuar zjarret

Zjarri Dixie vazhdon për të djegur sipërfaqe të mëdha dhe vendbanimet në veri të Kalifornisë.

Më shumë se gjashtë mijë zjarrfikës po luftojnë për të shuar zjarrin.

Zjarri ka shkatërruar më shumë se 800 kilometra katrorë (që është më shumë se 2,000 kilometra katrorë) – një zonë më e madhe se qyteti i Londrës.

Sipas informacioneve të fundit, flakët vazhdojnë të kërcënojnë më shumë se një duzinë komunitetesh rurale dhe pyjore.

Zjarri është ndezur që nga mesi i Lorrikut. Ai shpërtheu në 14 Korrik në Sierra Nevada, rreth 260 kilometra në verilindje të Sacramento; tani është i dyti më i madh në historinë e Kalifornisë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *