Zjarret pyjore kanë shkatërruar më shumë se 17,000 hektarë në Kolumbi që nga nëntori

zjarret pyjore kane shkaterruar me shume se 17000 hektare ne kolumbi qe nga nentori

Zjarret pyjore kanë shkatërruar më shumë se 17,000 hektarë në Kolumbi që nga nëntori, thanë autoritetet, ndërsa vendi përballet me janarin më të nxehtë në dekada.

Më shumë se 340 zjarre janë regjistruar, të nxitura nga thatësira e zgjatur, nxehtësia rekord dhe fenomeni i motit El Nino , tha Ministrja e Mjedisit Susana Muhamad , duke shtuar se 26 zjarre janë ende aktive.

Kolumbia është duke luftuar me disa zjarre pranë kryeqytetit që nga e hëna, duke përfshirë disa në malet me pamje nga Bogota , dhe autoritetet kanë këshilluar banorët që jetojnë pranë zonave të djegura të shmangin daljen jashtë për shkak të cilësisë së dobët të ajrit.

“Sot, ne kemi një zjarr në Nevada del Cocuy,” një park natyror me maja të mbuluara me borë rreth 250 kilometra (155 milje) në verilindje të Bogotës, tha Muhamad në një konferencë për shtyp.

Ajo shtoi se flakët ishin në një pikë “mjaft të lartë” në park, kështu që një helikopter ishte vendosur për të vlerësuar situatën.

Një nga zjarret po digjet rreth 900 metra larg lagjes lindore El Paraiso të Bogotas.

Disa banorë të prekur nga tymi po trajtoheshin, shkroi Kryqi i Kuq Kolumbian në Bogota në platformën e mediave sociale X, krahas fotove të punonjësve të urgjencës që ndihmonin një burrë të veshur me maskë.

Presidenti Gustavo Petro këtë javë shpalli një fatkeqësi natyrore, duke lejuar që fondet të devijohen nga zërat e tjerë të buxhetit drejt frenimit të flakëve dhe bëri thirrje për ndihmë ndërkombëtare.

Aeroporti ndërkombëtar El Dorado i Bogotës u kthye në funksionimin normal të premten pasi kufizimet e një dite më parë prekën 138 fluturime.

Ky muaj do të jetë janari më i nxehtë në 30 vjet, sipas Ghisliane Echeverry, drejtoreshë e Institutit të Hidrologjisë, Meteorologjisë dhe Studimeve Mjedisore në Kolumbi.

Echeverry paralajmëroi se shkurti mund të ketë temperatura edhe më të larta dhe vetëm në mars shirat do të ndihmojnë për të “zbutur” pasojat e të nxehtit ekstrem.

Autoritetet po hetojnë nëse zjarrvënësit po shkaktojnë disa prej zjarreve dhe policia ka arrestuar 26 persona për “vepra të lidhura me zjarrin”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts