Zjarri në rafinerinë e naftës plagos 8 zjarrfikës në jug të Iranit

Një zjarr ka shpërthyer në një rafineri nafte në Iranin jugor duke plagosur tetë zjarrfikës.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi zjarrin.  Zjarrfikësit u lënduan ndërsa po përpiqeshin të shuanin zjarrin që digjej në dy nga pesë tanket në një depo nafte pranë portit iranian të Banda Abbas.

Autoritetet thanë se kishte shqetësime se zjarri mund të përhapej në më shumë tanke. Porti, i vendosur në grykën e ngushticës strategjike të Hormuzit, është një qendër kryesore importi dhe eksporti.

Zjarre të ngjashme u raportuan atje në të kaluarën dhe në objekte të tjera të naftës në Iran. Autoritetet i fajësuan ata për dekada për sanksionet ndërkombëtare si dhe motit të nxehtë të verës.

Temperaturat në Bandar Abbas arritën gati 37 gradë Celsius.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts