“Zjarri po rrezikonte familjet!”- Pësoi djegie gjatë betejës me flakët në Dropull, drejtori i zjarrfikësve takon efektivin e lënduar: Do e çojmë edhe jashtë vendit nëse do të jetë nevoja

zjarri po rrezikonte familjet pesoi djegie gjate betejes me flaket ne dropull drejtori i zjarrfikesve takon efektivin e lenduar do e cojme edhe jashte vendit nese do te jete nevo
zjarri po rrezikonte familjet pesoi djegie gjate betejes me flaket ne dropull drejtori i zjarrfikesve takon efektivin e lenduar do e cojme edhe jashte vendit nese do te jete nevoRomeo Sulejmani, është zjarrfikësi nga Përmeti, që në përpjekje me flakët e zjarrit në fshatrat Lugar dhe Grapsh në Bashkinë e Dropullit është djegur pjesërisht në trup dhe në fytyre.

[embedded content]

Sipas vlerësimeve paraprake të mjekëve të spitalit ka marrë djegie të shkallës së dytë e të tretë. Për të parë gjendjen e tij Drejtori i Përgjithshëm i Zjarrëfikësve Arben Cara vizitoi efektivin në spital.

Cara ka shprehur gatishmërinë për transferimin e efektivit zjarrfikës drejt Tiranës.

Fatmirësisht shkalla e djegies nuk është aq e rëndë sa ta komplikojë situatën. Jemi gati që të bëjmë gjithçka për shërimin e tij, jemi gati për ta çuar jo vetëm drejt Tiranën, por nëse duhet edhe në vende të tjera. Zjarret kanë bërë dëme në bimësi dhe pyje, nuk ka dëme në banesa. Vatrat e zjarrit janë shkuar në zonën e Dropullit dhe vijon në qafën e Muzinës”, tha ai.

Nga ana e tij, zjarrfikësi Sulejmani rrëfen momentet e përballjes me zjarrin.

Kemi luftuar me flakët për orë të tëra, shumë zona janë fikuar. Kemi shkuar në zonat malore sepse kishim makinë vetëm për zonat malore dhe kemi shpëtuar një kishë. Pastaj jemi rikthyer dhe fikëm vatra të tjera zjarri, pastaj zjarri rrezikonte familjet dhe jemi futur për ta shuar”, u shpreh efektivi.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts