Zuckerberg humbi 5.9 milionë Dollarë nga mosfunksionimi i Facebook

08:53 05/10/2021

Rrëzimi për 6 orë i Facebook dhe i dy kompanive të tjera në varësi të saj, WhatsApp dhe Instagram, i ka shkaktuar humbje të mëdha financiare themeluesit Mark Zuckerberg.

Aksionet e tij humbën 4.8% të vlerës, duke i shkaktuar Zuckerberg një humbje prej 5.9 miliardë Dollarë. Pasuria e tij tashmë është 117 miliardë Dollarë në total. Mark Zuckerberg është personi i gjashtë më i pasur në botë, raporton Forbes.

Aksionet e Facebook pësuan rënie dhe besimi i investitorëve u dobësua nga mosfunksionimi që zgjati për 6 orë duke nxjerrë tërësisht jashtë funksionit në të gjithë botën rrjetet sociale Facebook, WhatsApp dhe Instagram.

Një gabim në konfigurimet e sistemeve të brendshme të rrjeteve sociale i kushtoi kompanisë dhjetra miliona Dollarë humbje.

Një ndërprerje të tillë, Facebook e pësoi në vitin 2019, kur rrjeti u mbyll për 14 orë. Por edhe pse gjatë viteve të fundit Facebook është përballur me shumë kritika, çuditërisht aksionet e kësaj kompanie janë provuar të qëndrueshme. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *