Zvicër, 15 mijë persona me COVID-19 në izolim në Gjenevë, 90 % e rasteve me Omicron

ZVICËR

Vetëm në Gjenevë janë 15,000 njerëz në izolim – 90% e rasteve janë nga Omicroni. Varianti thuhet se është katër herë më i transmetueshëm se Delta, por vetëm gjysma më virulent.

Shërbimi Kantonal i Mjekëve thotë se është e qartë se Omicron pjesërisht i shpëton vaksinave, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Niveli i lartë i njerëzve në izolim po shkakton vështirësi – veçanërisht në sektorin e kujdesit. Rregullat tashmë janë ndryshuar për të lejuar që disa të kthehen në punë më herët.

Përhapja e shfrenuar e virusit do të thotë se situata po ndryshon dhe ne duhet të rimendojmë strategjinë tonë – kjo është sipas Cornel Fraefel, kreu i Institutit Virologjik në Universitetin e Cyrihut. Ai i tha gazetës Blick se masa më e rreptë nuk do ta përmbajë atë – vetëm do ta vonojë atë më së shumti. Por ai thekson se është jetike që të vaksinohesh pasi parandalon infeksionin e rëndë.

Ai shton se ata që janë vaksinuar dhe infektuar do të jenë shumë të mbrojtur, veçanërisht nga variantet e reja.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *