Zvicra destinacioni i Ă«ndrrave, sekretet e saj

22:00 11/05/2021

Sekretet e saj, që nga peizazhet, ushqimi e deri tek njerëzit miqësorë

Zvicra Ă«shtĂ« njĂ« destinacion qĂ« shumĂ« njerĂ«z Ă«ndĂ«rrojnĂ« ta vizitojnĂ« pĂ«r peizazhet romantike, ushqimin e shijshĂ«m, njerĂ«zit miqĂ«sorĂ«, verĂ«n dhe çokollatat ndĂ«r tĂ« tjera. SidoqoftĂ«, Ă«shtĂ« njĂ« destinacion me fakte tĂ« çuditshme tĂ« lidhura me tĂ«.

Por një gjë është e sigurt, turistët që zgjedhin këtë destinacion nuk do të lodhen duke vizituar liqenet në Zvicër. Ka rreth 7000 liqene dhe Liqeni i Gjenevës është më i madhi nga të gjithë me një sipërfaqe prej 580 kilometra katrorë.

Qeveria zvicerane Ă«shtĂ« gjithnjĂ« e gatshme tĂ« mbrojĂ« veten nga njĂ« pushtim i huaj duke pasur parasysh faktin se ajo Ă«shtĂ« e rrethuar nga pesĂ« shtete (Italia, Franca, Gjermania, Austria dhe Lihtenshtajni). NĂ« rast tĂ« njĂ« kĂ«rcĂ«nimi tĂ« huaj, pikat e hyrjes nĂ« ZvicĂ«r (si tunelet dhe urat) janĂ« tĂ« lidhura me njĂ«ra-tjetrĂ«n pĂ«r t’u mbrojtur ndaj çdo kĂ«rcĂ«nimi tĂ« mundshĂ«m.

ÇuditĂ«risht, vendi pa dalje nĂ« det, i njohur pĂ«r malet madhĂ«shtore ka gjithashtu palma. Arsyeja Ă«shtĂ« mikroklima e larmishme e ZvicrĂ«s ku mund tĂ« rriten bimĂ« tropikale.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.