Zvicra do t’i dorëzojë Ukrainës pajisje për pastrimin e minave

Zvicra do t’u dhurojë autoriteteve në Kiev në shtator për tre vjet, një mjet për pastrimin e minave me gjurmim me telekomandë, një kamion me rimorkio dhe pjesë këmbimi. Kostoja totale e këtyre mjeteve teknike është 1.2 milionë franga (më shumë se 1.35 milionë dollarë).

Raporti thotë se departamenti ushtarak do t’i transferojë shërbimit të urgjencës ukrainase një mjet çminimi të telekomanduar në zonat e kontaminuara që nga fillimi i konfliktit me mina, municione thërrmuese dhe mbetje ushtarake shpërthyese.

Përveç një automjeti të gjurmuar të aftë për të pastruar minat kundër personit, pajisjet teknike të transferuara në Kiev përfshijnë një kamion me një rimorkio dhe një grup pjesësh rezervë për tre vjet, thuhet në raport.

Më 29 gusht, Fondacioni Swiss Digger ia dorëzoi automjetin e çminimit Departamentit të Mbrojtjes. Në shtator, shoqata Van For Life do të dorëzojë këtë pajisje në Ukrainë. Nga ana tjetër, Swiss Digger Foundation do të organizojë trajnime në terren të specialistëve ukrainas.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts