“Zvicra” e Azisë tronditet nga pastrimi i rreth 2 miliardë dollarë të ardhura nga krimi

zvicra e azise tronditet nga pastrimi i rreth 2 miliarde dollare te ardhura nga krimi
zvicra e azise tronditet nga pastrimi i rreth 2 miliarde dollare te ardhura nga krimi

Një gjykatë në Singapor ka filluar të japë dënime në një çështje të bujshme, ku 10 shtetas kinezë u akuzuan për pastrimin e 2.2 miliardë dollarëve të fituara nga aktivitetet kriminale jashtë vendit. Skandali përfshiu banka të shumta, agjentë pronash, tregtarë të metaleve të çmuar dhe një klub golfi. Ajo çoi në bastisje të gjera në disa nga lagjet më të pasura, ku policia sekuestroi miliarda para dhe asete. Detajet e çuditshme kanë kapluar banorët e shtetit të vogël. Mes pasurive të sekuestruara ishin 152 prona, 62 automjete, rafte çantash dhe orë luksoze, qindra copa bizhuteri dhe mijëra shishe alkooli.

Në fillim të këtij muaji, Su Wenqiang dhe Su Haijin, u bënë të parët që u burgosën në këtë rast. Su Haijin, tha policia, u hodh nga ballkoni i katit të dytë të një shtëpie duke u përpjekur të arratisej nga arrestimi. Të dy burrat do të shërbejnë pak më shumë se një vit në burg, pas së cilës do të deportohen dhe do t’u ndalohet kthimi në Singapor. Tetë të tjerë janë ende në pritje të vendimit të gjykatës.

Edhe kur i afrohet fundit, rasti më i madhi i këtij lloji në Singapor, ka ngritur pyetje të pashmangshme. Paratë që paguanin për jetën e tyre luksoze në vend, thanë prokurorët, erdhën nga burime të paligjshme jashtë shtetit, si mashtrimet dhe lojërat e fatit në internet. Si kanë jetuar këta burra, disa prej të cilëve kishin pasaporta të shumta nga Kamboxhia, Vanuatu, Qipro dhe Dominika, dhe kanë kryer transaksione bankare në Singapor për vite me radhë pa u shqyrtuar? Ajo ka nxitur një rishikim të politikave, me bankat që shtrëngojnë rregullat, veçanërisht rreth klientëve që mbajnë pasaporta të shumta. Më e rëndësishmja, rasti ka vënë në pah luftën e vendit për të mirëpritur super të pasurit, pa u bërë gjithashtu një destinacion për përfitime të paligjshme.

Me trego paratë

Singapori, i cili shpesh quhet Zvicra e Azisë, filloi të tërheqë bankat dhe menaxherët e pasurisë në vitet 1990. Reformat ekonomike në Kinë dhe Indi kishin filluar të jepnin rezultat, dhe më pas në vitet 2000, një Indonezi e sapo-stabilizuar pa edhe rritjen e pasurisë. Shumë shpejt, Singapori u bë strehë për bizneset e huaja, me ligje të favorshme për investitorët, përjashtime nga taksat dhe stimuj të tjerë.

Sot, ultra të pasurit mund të fluturojnë në terminalin e avionëve privatë të Singaporit , ta jetojnë në lagjet luksoze buzë kalasë dhe të spekulojnë në shkëmbimin e parë të tregtimit të diamanteve në botë. Pak jashtë aeroportit është një kasafortë me siguri maksimale të quajtur Le Freeport që ofron ruajtje pa taksa për artet e bukura, bizhuteritë, verën dhe sendet e tjera me vlerë. Objekti me vlerë 100 milionë dollarë shpesh quhet “Fort Knox” i Azisë.

Menaxherët e aseteve të Singaporit tërhoqën 435 miliardë dollarë nga jashtë në vitin 2022, pothuajse dyfishi i shifrës në vitin 2017, sipas rregullatorit të tregut të vendit. Më shumë se gjysma e zyrave familjare të Azisë – firmat që menaxhojnë pasurinë private – janë tani në Singapor, sipas një raporti nga gjiganti konsulent KPMG dhe konsulenca e zyrës familjare Agreus.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts