Zvicra ngre aktakuzë ndaj xhaxhait te Bashar al-Assad për krime lufte dhe kundër njerëzimit

zvicra ngre aktakuze ndaj xhaxhait te bashar al assad per krime lufte dhe kunder njerezimit
zvicra ngre aktakuze ndaj xhaxhait te bashar al assad per krime lufte dhe kunder njerezimit

Rifaat al-Assad ish-zëvendës president i Sirisë është xhaxhai i Bashar al-Assad kundër te cilit gjykata penale federale e akuzon për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton.ch duke ju referuar burimeve te Ministrisë Publike ne Bernë.

Krimet e dënueshme në Zvicër që nga viti 1968

Sipas MPC-së, këto Brigada të Mbrojtjes “kanë qenë forcat kryesore të ngarkuara me represionin”. Prokurorët federalë kanë dërguar në gjyq xhaxhain e presidentit aktual Bashar al-Assad për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. I pandehuri, i cili ka gjetur strehim në vendin e tij, ka pak shanse të tregojë majën e hundës. Ai mund të gjykohet në mungesë. Rifaat al-Assad, xhaxhai i presidentit sirian, referohet në gjykatën penale federale për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, njoftoi të martën Zyra e Prokurorit Federal, dy vjet pas shpalljes nga drejtësia zvicerane të një shpallje në kërkim kundër tij.

Aktakuza “bazohet në faktet që ndodhën gjatë muajit shkurt 1982, në qytetin e Hama dhe në kuadër të konfliktit të armatosur midis forcave të armatosura siriane dhe opozitës islamike”, tha Zyra e Prokurorit Publik të Konfederatës. MPC) në një deklaratë për shtyp. Ish-zëvendës presidenti sirian dhe ish-oficeri i ushtrisë siriane po ndiqet penalisht për “krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

MPC e akuzon atë, “në kontekstin e konfliktit të armatosur dhe sulmit të gjerë të nisur kundër popullsisë së qytetit Hama, në Siri, në shkurt 1982, se ka pasur në cilësinë e tij si komandant i Brigadave të Mbrojtjes (Saraya al Difaa ) dhe komandanti i operacioneve në Hama, urdhëroi vrasje, akte torture, trajtim mizor dhe ndalime të paligjshme.

“Në këtë kontekst, disa mijëra civilë do të kishin qenë viktima të abuzimeve të ndryshme, duke filluar nga ekzekutimi i menjëhershëm e deri te ndalimi dhe tortura në qendra të krijuara posaçërisht, të cilat raportojnë disa dëshmi,” vazhdon ai.

Sipas ish-Kodit Penal Ushtarak (CPM), krimet e luftës janë të dënueshme në Zvicër që nga viti 1968, pavarësisht nga vendndodhja dhe shtetësia e autorit apo viktimës.

Juridiksioni universal dhe papërshkrueshmëria

Pas një denoncimi nga organizata joqeveritare zvicerane TRIAL International, në dhjetor të vitit 2013, zyra e prokurorit federal hapi procedime penale për krime lufte.

Më pas KPK-ja ka konsideruar se “vrasjet për të cilat akuzohet i pandehuri mund të cilësohen edhe si krime kundër njerëzimit”, theksoi ai në deklaratën e tij për media. Procedura penale ishte hapur nën juridiksionin universal dhe papërshkueshmërinë e krimeve të luftës, shpjegon ZAP. Në këtë kontekst, një kontroll policor bëri të mundur më pas konstatimin e pranisë së xhaxhait të Bashar al-Assad, presidentit aktual sirian, në territorin zviceran në momentin e hapjes së hetimeve.

Kthim në Siri që nga viti 2021

Disa viktima janë bërë ankues në procedurën penale të ZAP. Data e gjykimit nuk është caktuar ende. Rifaat al-Assad u kthye në Siri në vitin 2021 pas disa dekadash mërgimi. Dy vjet më parë, drejtësia zvicerane lëshoi një njoftim në kërkim, por e mbajti të fshehtë deri në vitin 2023, në mënyrë që Rifaat al-Assad të mos merrte hapa për t’i shmangur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts