Zvicra ngrin asetet ruse me vlerë 7.2 miliardë euro

Pas pushtimit të plotë rus të Ukrainës dhe vendosjes së sanksioneve përkatëse, Zvicra ngriu asetet ruse me vlerë 7.2 miliardë euro.

Kjo është raportuar nga Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO).

Vihet re se në korrik shuma totale e aseteve të ngrira në Zvicër arriti në 6.5 miliardë euro.

Të miratuara nga Këshilli Federal i Zvicrës në shkurt të vitit të kaluar, sanksionet përfshijnë gjithashtu ndalimin e pranimit të depozitave nga qytetarët e Federatës Ruse ose individët dhe personat juridikë me origjinë nga Rusia, nëse vlera e tyre totale kalon 100,000 franga zvicerane për secilin.

Në vend të kësaj, depozitat ekzistuese mbi këtë shumë duhet të raportohen në SECO.

Më 23 nëntor, qeveria zvicerane zbatoi plotësisht të gjitha masat e paketës së tetë të sanksioneve të miratuara nga Bashkimi Evropian në përgjigje të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës. Vendimi i qeverisë zvicerane, në veçanti, ka të bëjë me futjen e një baze ligjore për vendosjen e çmimeve maksimale për naftën bruto ruse dhe produktet e naftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *