Zvicra refuzon shitjen e e pothuajse 100 tankeve Leopard 1 në Ukrainë

Qeveria zvicerane ka refuzuar kërkesën për të shitur 96 tanke Leopard 1 A5, të cilat, pas modernizimit në Gjermani, do të transferoheshin në Ukrainë.

“Këshilli Federal arriti në përfundimin se shitja e 96 tankeve është e pamundur për shkak të dispozitave të legjislacionit aktual. Në veçanti, një shitje e tillë do të ishte në kundërshtim me ligjin për pajisjet ushtarake dhe do të nënkuptonte një ndryshim në politikën zvicerane të neutralitetit”, tha qeveria.

Këto tanke tani ruhen në Itali në një gjendje jo funksionale. Ata ishin planifikuar të transportoheshin në Gjermani për modernizim, dhe më pas të transferoheshin në Ukrainë si ndihmë ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts