Zvicra vendos sanksione të reja kundër Rusisë

Zvicra do të vendosë sanksione shtesë kundër Rusisë.

“Këshilli Federal vendosi të miratojë sanksione të mëtejshme kundër Rusisë. Kjo lidh Zvicrën me BE-në, e cila miratoi këto masa të fundit si pjesë e paketës së saj të njëmbëdhjetë të sanksioneve.

Këshilli Federal i Zvicrës përkujtoi se më 28 qershor, mbi 100 persona të tjerë fizikë dhe juridikë ishin shtuar tashmë në listën e sanksioneve.

Sanksionet e reja përfshijnë ndalimin e eksportit të mallrave dhe mallrave me përdorim të dyfishtë që kontribuojnë në zhvillimin ushtarak dhe teknik të Rusisë (87 kompani të tjera). Kjo përfshin kompani nga vendet e treta që kanë furnizuar mallra të tilla në Rusi.

Përveç kësaj, lista e mallrave që i nënshtrohen ndalimit të eksportit do të zgjerohet për të përfshirë komponentët elektronikë dhe prekursorët e armëve kimike.

Ndalohet gjithashtu shitja e të drejtave të pronësisë intelektuale dhe sekreteve tregtare për mallra të ndryshme në Rusi. Kjo është bërë për të siguruar që mallrat që nuk lejohen të furnizohen në Rusi nuk prodhohen në Rusi.

Ndalimi i tranzitit përmes Rusisë vlen edhe për karburantet e aviacionit dhe mallrat e përshtatshme për përdorim në industrinë e aviacionit ose hapësirës.

Në sektorin financiar, ndalimi aktual për shitjen e letrave me vlerë të shprehura në franga zvicerane ose në monedhën zyrtare të një shteti anëtar të BE-së për qytetarët dhe organizatat ruse është shtrirë. Shitja e letrave me vlerë qytetarëve dhe organizatave ruse është e ndaluar pavarësisht nga monedha.

Këshilli Federal pranon gjithashtu mundësitë e ofruara nga BE-ja për dhënien e përjashtimeve humanitare dhe për tërheqjen e investimeve zvicerane nga Rusia.

Më 23 qershor, BE miratoi detajet e paketës së 11-të të sanksioneve kundër Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts