Zyra e Presidentit: 121 krime lufte janë regjistruar në vendbanimet e çliruara të rajonit Kherson

Oficerët e policisë kanë dokumentuar tashmë 121 krime lufte të kryera nga forcat ruse në vendbanimet e deokupuara të rajonit Kherson.

Kyrylo Tymoshenko, kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha këtë në një konferencë.

Zyrtari kujtoi se 75 vendbanime ishin çliruar tashmë në rajonin Kherson nga pushtuesit rusë. Nëse është e mundur, oficerët e policisë përfshihen atje për të marrë masa për rivendosjen e rendit dhe sigurisë.

“Puna për dokumentimin e krimeve të luftës është gjithashtu në vazhdim. Gjithsej 121 krime lufte janë dokumentuar tashmë që nga fillimi i de-okupimit të vendbanimeve në rajonin Kherson,” tha Timoshenko.

Sipas tij, njerëzit në komunitetin territorial Novooleksandrivka morën ndihma humanitare, ushqime u dërguan në fshatrat Zolota Balka, Mykhailivka, Havrylivka, Novooleksandrivka, Biliaivka, Ukrainka, Petropavlivka, Chervone, si dhe në fshatrat e Novovovoorsoillës dhe të Novovovorsoillës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts