ZYRTARE/ Interi është plotësisht në duart e “Oaktree”, ja deklarata e fondit amerikan

zyrtare interi eshte plotesisht ne duart e oaktree ja deklarata e fondit amerikan

Tani është zyrtare, Interi ka kaluar plotësisht në duart e fondit amerikan “Oaktree”. Fondi amerikan ka komunikuar ndryshimin e pronësisë, si akti i parë i kursit të ri për klubin zikaltër.

5ebd517a9eaec063f5341c30ea4e7b37

Alejandro Kano, menaxher i fondit amerikan ka deklaruar se: “Si pronësi e re, ne e dimë përgjegjësinë tonë të madhe ndaj komunitetit dhe trashëgimisë historike të Interit. Ne jemi të përkushtuar për suksesin afatgjatë të zikaltërve dhe besojmë se ambiciet tona për klubin bashkohen ata të fansave të tij të pasionuar në Itali dhe në mbarë botën”.

DEKLARATA E PLOTË

“Që nga 22 maj 2024, fondet e menaxhuara nga Oaktree Capital Management, Lp (“Oaktree”) kanë në pronësi Fc Internazionale Milano. Kjo vjen pas dështimit të shlyerjes së kredisë trevjeçare të dhënë nga Oaktree për kompanitë holding të Interit, e cila skadoi më 21 maj 2024 me një gjendje totale prej rreth 395 milionë euro.

Në maj 2021, me Interin në rrugën e duhur për të regjistruar humbje financiare rekord për vitin financiar 2020/2021, Oaktree u ofroi kompanive të Interit burimet e nevojshme për të stabilizuar situatën financiare të klubit dhe për të vazhduar kështu punën, duke siguruar gjithashtu pagesën e lojtarëve dhe punonjësve. Në tre vitet që nga operacioni urgjent i Oaktree, Interi ka fituar Kupën e tij të tetë dhe të nëntë të Italisë, ka siguruar Superkupën e tyre të gjashtë, të shtatë dhe të tetë dhe ka fituar Scudetton e 20-të dhe yllin e dytë historik, si dhe ka arritur në finalen e Ligës së Kampioneve të UEFA-s për herë të parë që nga viti 2010.

Oaktree është i përkushtuar për të arritur rezultatin më të mirë për prosperitetin afatgjatë të Interit, me një fokus fillestar në stabilitetin operacional dhe financiar të klubit dhe palëve të tij të interesuara. Oaktree ka respekt të madh për historinë e Interit, pasionin e lojtarëve, besnikërinë e tifozëve të Interit. Ai gjithashtu vlerëson shumë rolin e rëndësishëm të klubit ndaj qytetit të Milanos, Itali dhe komunitetit sportiv botëror. Oaktree synon të punojë ngushtë me ekipin aktual drejtues të Interit, partnerët, ligën dhe organet drejtuese të sportit për të siguruar që klubi të jetë i pozicionuar për sukses brenda dhe jashtë fushës, duke u fokusuar në menaxhimin dhe qeverisjen e fortë me një vizion të rritjes së qëndrueshme dhe të suksesshme.”

Ne besojmë se ambiciet tona për klubin bashkohen me ato të tifozëve të tij të pasionuar në Itali dhe në mbarë botën. Objektivi ynë fillestar është stabiliteti operacional dhe financiar i klubit ngushtë me ta për t’i ofruar klubit udhëheqje të fortë Fitimi i yllit të dytë ishte një moment vendimtar për klubin dhe synimi ynë është të vazhdojmë suksesin e arritur në fushë me një rrugë rritjeje dhe rritjeje. Më pas, përfundimi i deklaratës me një aluzion për hapat e ardhshëm të fondit: “Oaktree dhe ekipi drejtues i Interit do të jenë në kontakt me palët kryesore të klubit në javët në vijim për të siguruar një tranzicion të rregullt dhe pa pengesa”, përfundon deklarata.

PANORAMASPORT.AL

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts