Zyrtarët ukrainas: Sulme me raketa ruse në rajonin qendror lindor, 1 i vrarë e 3 të plagosur

Zyrtarët ukrainas raportuan sulmet me raketa ruse në rajonin qendror lindor të Dnipropetrovsk dhe rajonin juglindor të Zaporizhzhia të mërkurën, duke shkaktuar dëme të mëdha në qytetin e Zaporizhzhia.

Ushtria ruse lëshoi katër raketa lundrimi në Zaporizhzhia të mërkurën, tha një deklaratë nga Këshilli Rajonal i Zaporizhzhia. Një raketë u rrëzua nga mbrojtja ajrore e qytetit, shtoi ai.

Në një përditësim, këshilli shtoi se të paktën një person u vra dhe tre të tjerë u plagosën dhe se 62 ndërtesa u dëmtuan në zonat e banuara të qytetit.

Në një deklaratë të veçantë të mërkurën, Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnipropetrovsk, tha se kishte pasur alarme të vazhdueshme sulmi ajror gjatë natës.

“Armiku qëlloi tre raketa në Kryvyi Rih këtë mëngjes”, tha Reznichenko. “Është goditur një ndërmarrje industriale. Ka shkatërrime të rënda. Po sqarojmë informacionin për viktimat.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.