Zyrtari amerikan i kërkon qeverisë të ndalojë TikTok-un: Të dhënat e përdoruesve nuk janë të sigurta! Mund të dërgohen në Pekin dhe…

zyrtari amerikan i kerkon qeverise te ndaloje tiktok un te dhenat e perdoruesve nuk jane te sigurta mund te dergohen ne pekin dhe
zyrtari amerikan i kerkon qeverise te ndaloje tiktok un te dhenat e perdoruesve nuk jane te sigurta mund te dergohen ne pekin dhe

Komisioneri federal për komunikim, i ka kërkuar qeverisë amerikane të ndalojë aplikacionin TikTok me qëllim mbrojtjen e të dhënave private të qytetarëve amerikanë.

Brendan Carr, gjatë një interviste, ekziston mundësia që të dhënat e përdoruesve të dërgohen në Pekin.

Platforma TikTok është në pronësi të gjigantit kinez të teknologjisë ByteDance dhe ligji kinez detyron që kompanitë të ndajnë të dhënat e tyre me Partinë Lomuniste.

TikTok aktualisht është duke diskutuar në Këshillin e SHBA-së për Investimet e Huaja për të përcaktuar nëse është e mundur që të largohet aplikacioni nga ByteDance dhe të lejohet të funksionojë në SHBA.

Carr u shpreh se mbrojtja e të dhënave nuk do të jetë  e sigurt, pavarësisht se çfarë marrëveshje është arritur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts