Zyrtari evropian: Mariupol mund të bjerë brenda disa ditësh në duart e forcave ruse

Qyteti i sulmuar ukrainas i Mariupol mund të bjerë plotësisht në duart e forcave ruse brenda disa ditësh, ka thënë një zyrtar evropian për Reuters.

Zyrtari, i cili kërkoi të mos përmendet emri, tha se ata besojnë se Rusia shpreson ta shpallë qytetin “të çliruar” deri më 9 maj, datë kur Rusia shënon humbjen e Gjermanisë naziste në 1945.

“Ne presim një shkatërrim të plotë të qytetit dhe shumë viktima civile në Mariupol”, shtuan ata.

Zyrtari shtoi se ata kanë frikë se numri i të vdekurve mund të jetë më keq se në Bucha, ku trupat ruse janë akuzuar për vrasjen e qindra civilëve. Rusia i mohon pretendimet.

Për më tepër, zyrtari tha se ata besonin se objektivi afatmesëm i Rusisë ishte të kontrollonte Luhanskun dhe Donetsk dhe të siguronte një korridor tokësor me Krimenë, të cilin Rusia e kapi në vitin 2014.

Një operacion i tillë ka të ngjarë të marrë nga katër deri në gjashtë muaj për të përfunduar, pas së cilës konflikti mund të rezultojë në një ngërç, shtoi zyrtari.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com