“Numëroja ditët drejt vdekjes, isha i huaj në shtëpinë time”, refugjatë afganë nga komuniteti LGBT mbërrijnë në Angli

28 shtetas afganë nga komuniteti LGBT kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar. Burri, të cilin BBC nuk e përmend për arsye sigurie, u largua nga Afganistani, nga frika për jetën e tij nën sundimin e talebanëve.

“Gjithçka u shemb pas rënies së Kabulit. Isha shumë në depresion, numëroja ditët drejt vdekjes. Edhe unë isha i huaj në shtëpinë time dhe në shtratin tim. Ndjeva se isha i huaj në vendlindjen time, Kabul.” tha burri për BBC.

Të premten, një zëdhënës i talebanëve i tha agjencisë së lajmeve Reuters se grupi nuk do të respektonte të drejtat e homoseksualëve. Herën e fundit që grupi ishte në pushtet, midis 1996 dhe 2001, meshkujt homoseksualë thuhet se u vranë me gurë, shkruan BBC.

Komuniteti nuk ka jetuar normalisht në 20 vjet që nga ajo kohë dhe burri që BBC intervistoi ka një grua dhe një fëmijë.
“Komuniteti LGBTI ishte një komunitet sekret i fshehtë, por ne e njihnim njëri-tjetrin dhe rrjetin tonë, dhe nëse njëri prej nesh arrestohej, ata mund të na kishin gjetur ne të tjerëve. Kabuli nuk është një qytet i madh, dhe me mënyrën se si talebanët po sundojnë vendin, nuk ishte aq e vështirë të gjesh njerëz të profilit të lartë LGBTI. Ne dëgjuam gjithashtu se disa njerëz u arrestuan.” tha ai.

Arratisja e burrit ishte e mundur vetëm me ndihmën e organizatave ndërkombëtare LGBT dhe më shumë anëtarë të këtij komuniteti pritet të largohen në muajt e ardhshëm.
“Britania është një shtëpi e re për mua. Gjithçka është e re për mua këtu. Një mënyrë jetese e re, një gjuhë dhe kulturë e re. Jam pak nervoz për të ardhmen time dhe po përpiqem të kuptoj se ku ta filloj jetën time të re, por burrë, ndihem i sigurt dhe i lirë!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *