Kuleba, Stoltenberg diskutojnë aplikimin e Ukrainës për anëtarësim në NATO

Në një telefonatë, Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kanë diskutuar kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në NATO.

Deklarata përkatëse është bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës.

“Duke u bazuar në dialogun e tij me Presidentin Volodymyr Zelenskyy, pata një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për ta informuar atë në detaje mbi kërkesën për anëtarësim të Ukrainës. Ne ramë dakord të mbajmë kontakte për këtë çështje dhe diskutuam hapat e mëtejshëm praktik të NATO-s për të mbështetur Ukrainën në luftën kundër agresionit rus”, vuri në dukje Kuleba.

Kujtojmë se, më 30 shtator 2022, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, kryetari i Verkhovna Rada të Ukrainës Ruslan Stefanchuk dhe kryeministri ukrainas Denys Shmyhal nënshkruan kërkesën e Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts