Mbi 112,000 njerëz janë zyrtarisht të papunë në Ukrainë

Numri i të papunëve të regjistruar zyrtarisht në Ukrainë arriti në 112,300 që nga 1 gushti. Që nga fillimi i vitit, Shërbimi Shtetëror i Punësimit ka ndihmuar pothuajse 127,000 ukrainas të gjejnë punë.

“Që nga 1 gushti 2023, 112.300 persona kishin statusin e të papunësuarit. Nga numri i përgjithshëm i të papunëve të regjistruar, 31.800 persona (ose 28%) janë meshkuj, 80.500 persona (ose 72%) femra”, thuhet në raport.

Përqindja më e madhe e të papunëve u regjistrua tek personat e moshës 35 deri në 44 dhe 45 deri në 55 vjeç, 29% secili.

Pjesa dërrmuese e të papunëve (43%) kanë arsim të lartë, 36% të tjerë me arsim profesional dhe teknik.

Sipas Shërbimit të Punësimit, 481,800 persona, përfshirë 370,700 të papunë të regjistruar, kanë përdorur shërbimet e divizioneve strukturore të tij në periudhën janar-korrik 2023.

Vihet re se 235,900 njerëz në Ukrainë morën përfitime papunësie.

Me ndihmën e qendrave të punësimit, në janar-korrik 2023 kanë gjetur punë 126.900 persona, përfshirë 91.300 të papunë të regjistruar.

Siç është raportuar, Shërbimi Shtetëror i Punësimit ka lëshuar tashmë pothuajse 44,000 referime për të angazhuar njerëzit në punë të dobishme shoqërore; 283 milionë UAH u ndanë për të paguar për zbatimin e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts