Pakistan, 9 të vdekur nga reshjet e dendura të shiut

Të paktën nëntë persona, përfshirë gra dhe fëmijë, u vranë pasi shirat e dendur ranë në Pakistanin jugperëndimor dhe shkaktuan përmbytje të shpejta në disa vende, tha të martën një agjenci provinciale për menaxhimin e fatkeqësive.

Shtatë persona humbën jetën kur çatitë e shtëpive të tyre u shembën nga shirat gjatë natës në Quetta, kryeqyteti i provincës jugperëndimore të Baluchistanit, tha agjencia.

Dy trupa të rrëmbyer nga përmbytjet u gjetën pranë një dige të martën. Kishte frikë se numri i të vdekurve mund të ishte më i lartë pasi disa persona ishin ende të zhdukur. Ekipet e shpëtimit përdorën varka për të kërkuar të zhdukurit.

Autoritetet thonë se periudha e fundit e shirave të rrëmbyeshëm, e cila filloi të hënën dhe vazhdoi të martën, dëmtoi gjithashtu dhjetëra shtëpi në Baluchistan.

Që nga qershori, shirat kanë vrarë 38 njerëz dhe kanë dëmtuar më shumë se 200 shtëpi në të gjithë Pakistanin, përfshirë në Baluchistan, ku gjatë fundjavës, një autobus pasagjerësh rrëshqiti nga rruga dhe ra në një përrua të thellë mes shiut të dendur, duke vrarë 19 njerëz.

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat sezonalë të musonit bëjnë kërdi në Pakistan çdo vit, duke vrarë dhjetëra njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts