Vijojnë protestat në Iran, dita e 45-të e Kryengritjes Mbarëkombëtare

E diela e 30 tetorit shënoi ditën e 45-të të kryengritjes mbarëkombëtare. Studentët në dhjetëra universitete anembanë vendit organizuan demonstrata dhe protesta, pavarësisht sulmeve brutale të IRGC-së dhe Basij-it ndaj tyre brenda komplekseve të universiteteve dhe konvikteve duke gjuajtur gaz lotsjellës dhe municion të vërtetë. Kjo ishte ndërsa komandanti i IRGC-së, Hossein Salami, kërcënoi dje duke thënë: “Sot është fundi i trazirave dhe ata nuk duhet të dalin më në rrugë; pse i ngacmon njerëzit?”.

Protestat u zhvilluan në shumë universitete në të gjithë vendin, duke përfshirë Zand në Shiraz, Bu-Ali Sina në Hamadan, Kolegjin Teknik të Vajzave në Sanandaj, Shkollën Abu Reyhan të Universitetit të Teheranit, Allamah Tehran, Qazvin International, Montazeri Mashhad, Kampusin Imam Reza Mashhad, Universiteti Melli i Energjisë Elektrike dhe Kompjuterike, Shkenca Mjekësore Gilan, Azad Lahijan, Fakulteti i Arteve dhe Arkitekturës i Hamadanit, Sadra Shiraz, Mazandaran, Azad Parand, Zanjan, Pars Art dhe Arkitekturë, Azad Teheran Veri, Azad Karaj, Shkencë dhe Kërkim dhe Ferdowsi të Mashhadit.

Studentët thërrisnin: “Ky vit është vit sakrifice. Sejjid Ali (Khamenei) do të rrëzohet”, “Turp për udhëheqësin tonë”, “Vdekje shtypësit, qoftë Shahu apo Udhëheqësi (Khamenei), “Sot nuk është ditë zie, por është koha për të treguar zemërim”, “Aban (nëntor), muaji i ndritshëm, është fundi i regjimit, “Studentë dinjitoz, mbështetje, mbështetje”, “Turp për Basijin”, “Studenti i arrestuar duhet të lirohet”, “Ne nuk dua një qeveri fëmijëvrasëse!” dhe “Teherani është bërë burg! Burgu i Evinit është bërë thertore!”.

Forcat shtypëse, duke përfshirë IRGC-në, basixhinjtë paraushtarakë dhe agjentë me rroba civile, sulmuan shumë studentë duke gjuajtur gaz lotsjellës dhe hapën zjarr ndaj studentëve, duke përfshirë në Universitetin Azad të Teheranit të Veriut, në Universitetin Teknik të Vajzave në Sanandaj dhe në Fakultetin e Psikologjisë të Universitetit të Teheranit në Geisha. Studentët u përplasën me forcat shtypëse.

Studentët e Universitetit të Kurdistanit dolën në rrugë dhe protestuan jashtë universitetit, duke brohoritur: “Ky vit është një vit sakrifice; Sejjid Ali (Khamenei) do të rrëzohet”.

Studentët në Universitetin e Zanjanit u mblodhën para kundërdemonstratës së qeverisë dhe brohoritën: “Ky vit është vit sakrifice; Sejjid Ali (Khamenei) do të rrëzohet”.

Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI-parIS)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts