Gjermania do të bllokojë fluturimet ruse nga hapësira e saj ajrore

Gjermania do të bllokojë linjat ajrore ruse nga hapësira e saj ajrore , tha ministria e transportit të shtunën, ndërsa Perëndimi rriti sanksionet kundër Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë .

Ministri i Transportit Volker Wissing “rekomandon mbylljen e hapësirës ajrore gjermane për avionët rusë”, tha një zëdhënëse e ministrisë. “Është marrë një urdhër që të përgatitemi për këtë”, shtoi ajo.

Më vete, linja ajrore gjermane Lufthansa tha se po ndalonte fluturimet drejt Rusisë dhe do të ndalonte fluturimet mbi vendin për shtatë ditët e ardhshme.

“Lufthansa nuk do të përdorë më hapësirën ajrore ruse në shtatë ditët e ardhshme për shkak të situatës rregullatore aktuale dhe në zhvillim fluturimet drejt Rusisë do të pezullohen gjatë kësaj periudhe,” tha kompania në një deklaratë.

“Fluturimet që janë aktualisht në hapësirën ajrore ruse do të largohen nga ajo së shpejti”, shtoi ai.

Linja ajrore tha se po vëzhgonte situatën nga shumë afër.

“Siguria e pasagjerëve dhe i ekuipazhit tonë është prioriteti më i madh për ne në çdo kohë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.