Mbi 1.000 civilë afganë të vrarë që kur talebanët morën pushtetin

mbi 1 000 civile afgane te vrare qe kur talebanet moren pushtetin

mbi 1 000 civile afgane te vrare qe kur talebanet moren pushtetin

08:51 27/06/2023

Mbi 1.000 civilë afganë kanë vdekur si pasojë e bombardimeve dhe formave tjera të dhunës prej kur forcat e huaja janë larguar nga shteti, dhe talibanët e kanë marrë pushtetin më 2021, sipas Kombeve të Bashkuara.

Misioni i OKB-së në Afganistan ka thënë se në periudhën 15 Gusht 2021 – Maj 2023, 1.095 civilë janë vrarë dhe 2.679 janë plagosur.

Shumica e vdekjeve, mbi 700, janë shkaktuar nga pajisjet e improvizuara shpërthyese, përfshirë bombat vetëvrasëse në ambiente publike, siç janë xhamitë, qendrat e edukimit dhe tregjet.

Sipas misionit të OKB-së, grupi ekstremist, Shteti Islamik, vazhdon të përbëjë sfidë për sigurinë e Afganistanit.

Talibanët kanë thënë se janë të fokusuar në sigurinë e shtetit dhe kanë kryer disa bastisje kundër Shtetit Islamik në muajt e fundit.

Sipas tyre, Afganistani është përballur me sfida të sigurisë që disa dekada, dhe se përgjatë udhëheqësisë së talibanëve situata është përmirësuar.

Prej kthimit në pushtet, në gusht të vitit 2021, talibanët kanë nisur të zbatojnë rregullore dhe ligje të ashpra, përfshirë ndalesën ndaj grave dhe vajzave në shkollim, pas klasës së gjashtë.

Pavarësisht presionit kombëtar dhe ndërkombëtar, talebanët nuk kanë thënë se do t’i rihapin shkollat për vajzat.

Ende asnjë qeveri në botë nuk e ka njohur Qeverinë në krye me talibanët në Afganistan./REL

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts