Mediat amerikane zbulojnë informacionet që ka Shtëpia e Bardhë: Pse Putin është tensionuar me ministrin dhe ushtrinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir V. Putin, është keqinformuar nga këshilltarët e tij për betejat e ushtrisë ruse në Ukrainë, sipas inteligjencës së deklasifikuar amerikane.

Inteligjenca, sipas zyrtarëve të shumtë amerikanë, tregon se ajo çfarë duket është tensioni në rritje midis zotit Putin dhe Ministrisë së Mbrojtjes, duke përfshirë ministrin rus të mbrojtjes, Sergei Shoigu, i cili dikur ishte ndër anëtarët më të besuar të rrethit të brendshëm të Kremlinit.

Duke folur në Algjer, Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken pranoi se zotit Putin i ishte dhënë informacion më pak se i vërtetë nga këshilltarët e tij.

“Për sa i përket Presidentit Putin, shikoni, ajo që mund t’ju them është kjo, dhe e thashë këtë më parë, një nga thembra e Akilit të autokracive është se nuk kanë njerëz në ato sisteme që i thonë të vërtetën pushtetit ose që kanë aftësia për t’i thënë të vërtetën pushtetit,” tha z. Blinken. “Dhe unë mendoj se kjo është diçka që ne po shohim në Rusi.”

Zyrtarë të tjerë amerikanë kanë thënë se izolimi i zotit Putin gjatë pandemisë dhe gatishmëria për të qortuar publikisht këshilltarët që nuk ndajnë pikëpamjet e tij, kanë krijuar një shkallë shqetësimi, apo edhe frikë, në gradat e larta të ushtrisë ruse. Zyrtarët besojnë se zoti Putin po merr raporte jo të plota ose tepër optimiste për përparimin e forcave ruse.

Putin dukej vërtet i pavetëdijshëm se ushtria ruse kishte përdorur rekrutët në Ukrainë dhe se rekrutë ishin në mesin e atyre që u vranë në aksion, sipas zyrtarëve amerikanë. Injoranca e zotit Putin tregoi “një dobësim të qartë në rrjedhën e informacionit të saktë për presidentin rus”, sipas një zyrtari amerikan, i cili foli në kushte anonimiteti për të diskutuar mbi materialin e deklasifikuar.. “Tani ka tension të vazhdueshëm” midis zotit Putin dhe Ministrisë së Mbrojtjes, tha zyrtari.

Vlerësimi i inteligjencës amerikane tha gjithashtu se zoti Putin kishte një kuptim jo të plotë se sa të dëmshme kishin qenë sanksionet perëndimore për ekonominë ruse, thanë zyrtarët.

Lufta vazhdon të ecë keq për forcat ruse. Ushtria e Ukrainës jo vetëm që ka mbajtur veten, por edhe ka filluar kundërsulmin. Disa zyrtarë amerikanë besojnë se zyrtarët e lartë rusë janë të kujdesshëm për të dhënë vlerësime të vërteta – potencialisht të frikësuar se ata që japin lajme të këqija do të bëhen përgjegjës për dështimet në fushën e betejës.

Pengesat që i kanë dalë e ushtrisë ruse kanë gërryer besimin mes zotit Putin dhe Ministrisë së tij të Mbrojtjes. Ndërsa z. Shoigu konsiderohej si një nga këshilltarët e paktë të cilit i besonte zoti Putin, ndjekja penale e luftës në Ukrainë ka dëmtuar marrëdhëniet.

Zoti Putin ka vënë në arrest shtëpie dy zyrtarë të lartë të inteligjencës për marrje të informacionit jo të saktë përpara pushtimit, diçka që mund të ketë kontribuar më tej në klimën e frikës.

Qëkur Rusia filloi grumbullimin e trupave të saj përgjatë kufijve të Ukrainës vitin e kaluar, zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë parashikuar me saktësi lëvizjet e zotit Putin.

Informacioni i deklasifikuar u raportua më herët të mërkurën nga Associated Press.

Forcat ruse njoftuan një ndryshim në qëndrimin e tyre rreth Kievit, kryeqyteti ukrainas, të martën, megjithëse zyrtarët amerikanë shprehën skepticizëm se Rusia po i ndalonte sulmet e saj si një gjest paqeje. Përkundrazi, disa besojnë se lëvizjet janë një shenjë e mëtejshme se Rusia po rregullon strategjinë e saj të dështuar. Është gjithashtu e mundur që ndryshimi i strategjisë është një shenjë e mosfunksionimit dhe keqkomunikimi në gradat e larta të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Julian E. Barnes and Lara Jakes/ New York Times

Përktheu: Balkanweb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com