Policia zbulon identitetin e fëmijës së gjetur të vdekur brenda një kutie 65 vjet më parë në Filadelfia

policia zbulon identitetin e femijes se gjetur te vdekur brenda nje kutie 65 vjet me pare ne filadelfia
policia zbulon identitetin e femijes se gjetur te vdekur brenda nje kutie 65 vjet me pare ne filadelfia

09:23 09/12/2022

Policia e Filadelfias ka zbuluar identitetin e një fëmije 4-vjeçar të gjetur të vdekur brenda një kutie 35 vjet më parë. Policia ka identifikuar 4-vjeçarin Joseph Augustus Zarelli, viktimë e asaj që policia thotë se është një nga vrasjet më të vjetra të pazbardhura të qytetit.

“Identifikimi, i bërë përmes analizës së ADN-së, përfaqëson zbulimin më të madhe të hetuesve në rastin e pas disa dekadash, i cili daton në fund të Shkurtit 1957, kur fëmija u zbulua i mbështjellë me një batanije brenda një kuti kartoni, duke shfaqur dëshmi “të së kaluarës””, tha Komisionerja e Policisë së Filadelfias, Danielle Outlaë.

Rasti tërhoqi një interes “të jashtëzakonshëm” publik, u tha Outlaw gazetarëve. Por askush nuk doli kurrë të pretendonte Jozefin si fëmijën e tyre dhe identiteti i tij mbeti një mister pavarësisht përpjekjeve të shumta për ta identifikuar atë gjatë viteve.

Kjo ndryshoi këtë javë kur policia njoftoi se e kishte identifikuar me sukses fëmijën përmes punës detektive dhe me ndihmën e gjenealogëve gjenetikë, një fushë që vitet e fundit ka çuar në zbulime të shumta në raste që kanë kaluar shumë vite.

“Për gjashtëdhjetë e pesë vjet, historia e Fëmijës së Panjohur të Amerikës ka përndjekur këtë komunitet, Departamentin e Policisë së Filadelfias, kombin tonë dhe botën,” tha Outlaw, e cili hapi konferencën për shtyp të së enjtes duke lavdëruar brezat e oficerëve të policisë që punuan për këtë çështje, disa prej të cilëve nuk jetojnë më.

Zyrtarët shpresojnë se teknikat e përdorura për të identifikuar Jozefin pas kaq shumë vitesh do t’i ndihmojnë ata në raste të tjera./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts