Prishën qetësinë publike pasi luanin muzikë me zë të lartë në lokale, procedohen gjashtë persona

prishen qetesine publike pasi luanin muzike me ze te larte ne lokale procedohen gjashte persona
prishen qetesine publike pasi luanin muzike me ze te larte ne lokale procedohen gjashte persona

Vijon zbatimi i masave për rritjen e parametrave të sigurisë në fundjavë.

Grupe kontrolli në të gjitha qendrat urbane dhe zonat bregdetare, për parandalimin e ndotjes akustike.

Zbatimi i masave është monitorur nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit.

Gjatë kontrolleve evidentohen 6 raste dhe procedohen penalisht 6 shtetas, pronarë dhe menaxherë të disa subjekteve, që prishën qetësinë publike duke shqetësuar banorët, pasi kishin vënë muzikë të lartë në ambientet e lokaleve të tyre.

5 raste janë evidentuar në Tiranë dhe 1 rast është evidentuar në Ksamil.

Policia ka sekuestruar pajisjet që gjenerojnë muzikën.

Ndërsa në qarqet e tjera, pronarët e lokaleve në orën 24:00, kanë zbatuar ndalimin e muzikës sipas ligjit.

Strukturat e Policisë së Shtetit, në zbatim të Planit të Masave me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë gjatë fundjavës, e kryesisht parandalimin e ndotjes akustike, si dhe në zbatim të detyrave të lëna nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, gjatë mbledhjes me drejtuesit qendrorë dhe vendorë të Policisë, kanë intensifikuar kontrollet në të gjitha lokalet dhe hotelet që gjenerojnë muzikë me qëllim zgjidhjen e shqetësimeve të banorëve, nga muzika e lartë në lokale.

▫️Gjatë kontrolleve në Tiranë, në disa lokale në ish-bllok, shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2 kanë konstatuar muzikë të lartë që përbënte shqetësim për banorët dhe kanë shoqëruar në komisariate menaxherët dhe pronarët e këtyre lokaleve. Në vijim të veprimeve, u referuan materialet në Prokurori ku u proceduan në gjendje të lirë, për veprën penale “Prishja e qetësisë publike”, shtetasit E. G., E. Xh., A. S., E. L, E. P., të gjithë banues në Tiranë.

Shërbimet e Policisë kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale pajisjet që gjenerojnë muzikën.

▫️Gjatë kontrolleve në Qarkun Vlorë, në një lokal, në Ksamil, Sarandë, shërbimet e Policisë, kanë konstatuar muzikë jashtë orarit të përcaktuar, duke prishur qetësinë publike. Pronari i këtij subjekti gjithashtu ka kundërshtuar mbylljen e muzikës. Në vijim të veprimeve, u referuan materialet në Prokurori ku u procedua në gjendje të lirë, për veprat penale “Prishja e qetesisë publike” dhe “Mosbindja ndaj urdhërit të punonjësit të policisë”, pronari i këtij lokali, shtetasi S. M. Shërbimet e Policisë kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale pajisjet që gjenerojnë muzikën

Policia e Shtetit apelon edhe njëherë për të gjithë administratorët dhe pronarët e lokaleve dhe hoteleve, që të zbatojnë me rigorozitet ligjin dhe rregullat në lidhje me ndotjen akustike, pasi në rast të konstatimit të ndotjes akustike, shërbimet e Policisë do të sekuestrojnë pajisjet që gjenerojnë muzikë dhe do të procedojnë sipas ligjit, shtetasit përgjegjës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts