Samiti i G20, Sunak do të diskutojë marrëveshjen e grurit të Detit të Zi

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të diskutojë çështjen e “bllokadës së vazhdueshme të grurit të Detit të Zi” të Rusisë në samitin e G20 këtë fundjavë, sipas një zëdhënësi të Downing Street. 

Përpara udhëtimit për në Samitin e Liderëve të G20 në Nju Delhi të enjten, Sunak foli në telefon me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. 

“Presidenti Zelensky përditësoi kërkesat ushtarake kundër-ofensive dhe të vazhdueshme të Ukrainës, dhe kryeministri premtoi mbështetjen e palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar dhe përgëzoi forcat e armatosura të Ukrainës për përparimin e tyre në fushën e betejës”, sipas një zëdhënësi të Downing Street. 

Sunak tha gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të çojë përpara planet për mbështetje afatgjatë të sigurisë për Ukrainën. 

“Presidenti Zelenskyy falënderoi kryeministrin për solidaritetin e vazhdueshëm të Mbretërisë së Bashkuar dhe liderët ranë dakord të qëndrojnë në kontakt të ngushtë”, thuhet në deklaratë. 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts